Gladiator Top Performers in Region, Area, and State 2017-2018

Boys Cross Country:  2017 Region 8AAAAA Champions, 4th place finish in State AAAAA Championships

Girls Cross Country:  2017 Region 8AAAAA Runner-up, 9th place finish in State AAAAA Championships

Football:  2017 AAAAA State Play-offs

Football 8-AAAAA All-Region Selections:  Kapres Forbes - Defensive Player of the Year, Jack Mangel (QB), Elijah Smith (LB), Jonathan Sewell (RB)

Cross Country 8-AAAAA All-Region Selections:  Lucy Yeomans, Evie Moser, Gabe Mantione-Holmes, Colby Meeks, Joseph Conaway, Harvey Sugiuchi, and Braden DeLamater.

Volleyball:  2017 State Tournament

Basketball (boys):  2018 Region 8AAAAA Runner-Up.  Advanced to Final Four in State Basketball Tournament.

Basketball (girls):  2018 State Basketball Tournament Qualifier.

Basektball:  2018 All Region 8AAAAA Selections - Aaliyah Hall, Mijah Campbell, and Quamontae Monfort.

Wrestling:  2018 Area 8AAAAA Duals Runner-up and State Tournament Qualifier.

Wrestling: Area Champions - Me'Shai Coleman (160) and JaMorris Hart (285); Area 8AAAAA Runner-up -  Jaysean Galloway (113) and Stephen Cofer (145).

Wrestling:  Me'Shai Coleman (160) and JaMorris Hart (285) each placed third at the State Wrestling Tournament.

Swimming:  State Qualifiers for 2018 State AAAAA Swimming Champions - Grace Lang, Olivia Ripps, Whitley Walter, Lucy Yeomans, Brendan Bowman, Caedman Churchwell, Gunnar Churchwell, Owen Churchwell, and Will Foggin.  

Swimming:  Owen Churchwell placed 2nd in the State Meet 100 freestyle and 2nd in the State Meet 100 breaststroke.

Track: Justin Hodges (Long Jump) and Shaun Tillman (300 Hurdles) each won championships at the Region Track Meet. Additionally, the following Gladiators qualified for the State Track Meet: Lucy Yeomans 3200m, Gabe Mantione-Holmes 800m, 1600m, 4x400 relay, Frazier Taylor HJ, 4x400 relay, Justin Hodges LJ, 4x100 relay, 4x400 relay, Shaun Tillman 100m, 300H, 4x100 relay, 4x400 relay, Adrain Johnson 4x100 relay, Neil Chavis TJ, 4x100 relay, Harvey Sugiuchi 3200m, Marcus Barrow 4x400 relay, and Brain Dean 4x100 relay.

Tennis (boys): State Tennis Tournament Qualifier

Soccer (Boys):  2018 Region 8AAAAA Runner-up.  Advanced to Sweet Sixteen in State Soccer Tournament.

Soccer:  2018 All  Region 8AAAAA Selections - Boys Player of the Year: Nick Boobas; Boys Coach of the Year:  Chris Aiken; Boys First Team Charles Dawe, Jojo Croffie, Joseph Cervantes, Nick Boobas, Patrick Madrid; Boys Second Team: Uche Onukwo; Girls All-Region Team Hazel Fairbairn, Nely Medrano, Nyah Carlson; Girls Honorable Mention: Emerson Meyer, Saidee Perno; All-Academic Team: Charles Dawe, Nyah Carlson.

Gladiators Playing at the Next Level

Baseball
Jecorrah Arnold, Boston Red Sox
Cole Melacon, Abraham Baldwin Agricultural College
Trip Thompson, LaGrange College

Basketball
Cameron Johnson, College of Charleston
Austin Johnson, Reinhardt College
Cameron Mims - Brenau University
Fredricka Sheats - Central Georgia Technical College
Desmond Sorrells, Reinhardt College
Khady Thioub - Albany State University
Tyra Thompson - Albany State University

Football

Rico Arnold, University of North Carolina - Charlotte
Zay Brown, University of South Carolina
Bryson Kearney, Kentucky Wesleyan
Qua-Von Scott, Charleston Southern
Jeffery Mack, Fort Valley State
Rayshawn McCall, Davidson College

Soccer
Nicolina Boza, Georiga Military College
Tristen Trevino, Georgia State University
Hannah Welch, Emmanuel College

Softball
Tamara Jones, Savannah State

Swimming
Grace Mauldin, Georgia Tech
Patrick Humphreys, University of Georgia

Volleyball
Zykeria Allen, Life University
SaQueena Baldwin, Tuskegee University

Wrestling
Calvin Nimely, Emmanuel College
Melvin Nimely, Emmanuel College
Bangahly Touray, Brewton-Parker College